Ламінована фанера для опалубки: як обрати оптимальний варіант для вашого об'єкта

Ламінована вологостійка фанера — один із ключових матеріалів у монолітному будівництві. Від її якості, правильного вибору та експлуатації залежить не лише темп і зручність монтажу, а й кінцевий результат будівельного проекту.

Ми розпочинаємо серію статей про ламіновану фанеру для опалубки та у першій звернемо увагу на технічні характеристики; розглянемо те, яка фанера використовується у якості основної, а яка — йде на підрізку; зʼясуємо переваги та недоліки різних виробників, а також випадки, коли ламіновану фанеру краще купити, а коли — можна орендувати.

Ламінована фанера для опалубки: основні характеристики

Ламінована фанера для опалубки — це композитний матеріал у вигляді шаруватої клеєної деревини, що складається зі склеєних між собою листів шпону, покритого захисною плівкою (ламінатом) з обох сторін. Саме ця плівка та клей надають фанері унікальних властивостей: підвищену вологостійкість, витривалість до механічних пошкоджень та багаторазове використання у будівельних процесах.

Варто розуміти, що не вся фанера однакова: вона може відрізнятись за технічними характеристиками, сировиною, країною виробництва та якістю покриття. Щоб обрати оптимальний варіант саме для вашого об'єкта, радимо зважати на ряд моментів, які ми далі розкриємо детальніше.

Матеріал
Фанера для опалубки може виготовлятись із різноманітних сортів дерева. Залежно від породи деревини матеріал має різну щільність, міцність і термін експлуатації.

Серед найпопулярніших можемо виокремити наступні:
  • березова — має високу щільність 650-700 кг/м³ і здатна витримати до 35 циклів використання
  • комбінована (наприклад, береза-вільха) — верхній шар виготовляється з берези, а середину — наповнюють дешевшими породами дерева; має середню щільність 460-540 кг/м³ і може витримати до 20 циклів
  • тополева фанера — легша, бюджетніша, але має меншу щільність (500-550 кг/м³); витримує у межах 12 циклів

Товщина
Стандартна товщина фанери для опалубки варіюється від 9 до 21 мм, але найпопулярнішими є варіанти 18 мм і 21 мм, тож ми у Будхаб використовуємо переважно їх.

Формат
Стандартні розміри листа фанери для опалубки 1250×2500 мм, проте також можливі й інші формати, наприклад, 1220×2440 мм. Великі формати дозволяють скоротити кількість стиків у конструкціях, що суттєво покращує якість бетонних поверхонь.

Основна та підрізочна фанера: ключові відмінності та особливості застосування

За ціллю використання можемо розділити фанеру на два види: основну і так звану «підрізочну». Суттєва відмінність між ними — це призначення та якість матеріалу.

Основна фанера
  • використовується для створення основної площі палуби для заливки бетону
  • виготовляється із якісних довговічних матеріалів, переважно це березова, або комбінована фанера (береза-вільха)
  • має високі показники жорсткості, щоб не прогинатися під вагою бетонної суміші
  • відрізняється підвищеною зносостійкістю і підходить для багаторазового використання
  • має рівні торці, що забезпечують якісне стикування швів, аби запобігти витіканню цементного молочка
ЇЇ ключова функція полягає у забезпеченні рівної поверхні для бетону та мінімізації витрат на кінцеву обробку.

Підрізочна фанера
  • використовується для підрізки, підгонки та встановлення на нестандартних ділянках опалубки
  • часто має меншу товщину або нижчу якість шпону
  • може бути бюджетним варіантом для одноразового використання
Підрізочну фанеру використовуємо для допоміжних елементів опалубки (ущільнення стиків, зони примикань, нестандартні форми); у місцях, де лист можна різати та підганяти під нестандартні розміри; у випадках, коли треба мінімізувати відходи при роботі з основною фанерою.
Ми рекомендуємо нашим клієнтам обирати основну та підрізочну фанеру таким чином, аби вони відрізнялися також візуально (наприклад, мали різні надписи, чи маркування). Тоді будівельникам буде простіше ідентифікувати фанеру під час монтажу і мінімізувати можливість того, що дорожчу основну фанеру поріжуть як дешевший розхідник.
Латвійська ламінована фанера на складі Будхаб

Найпопулярніші виробники фанери на українському ринку: Латвія, Україна, Китай

Серед основних країн-постачальників ламінованої фанери сьогодні на нашому ринку варто виділити: Україну, Латвію та Китай. Тож далі розглянемо переваги та недоліки кожного.

Латвійська фанера — це найдорожчий сегмент, на ринку популярна за рахунок своєї якості та довговічності. Основний матеріал виробництва — береза.
Через щільне проклеювання має високу стійкість до механічних пошкоджень і служить набагато більше циклів використання, порівняно з іншими виробниками, — до 35 обертів. Саме тому ми часто використовуємо латвійську ламіновану фанеру в орендному парку.

Українська фанера — виготовляється переважно з комбінованого матеріалу (береза-вільха). Це хороший і більш доступний альтернативний варіант латвійській фанері. Адже українська фанера дешевша і доступніша на нашому ринку і також має високі характеристики якості та довговічності використання. Здатна витримати до 25 циклів.
Найбільш популярні виробники :
  1. Одек / Odek (Рівненська область)
  2. Вайтвуд / Whitewood (Житомир)
  3. Вудстік / WoodStick (Хмельницький)
Рекомендуємо обирати саме українську або латвійську фанеру при зведенні об’єктів із високими технічними вимогами, для довготривалих проектів, і тоді, коли важлива якість виконаних монолітних робіт.
Ламінована фанера для опалубки, ODEK - Україна
Китайська фанера — найбільш бюджетний варіант на нашому ринку. Використовується для короткотривалих об’єктів, або в проектах, до яких немає високих технічних вимог, а також часто у якості підрізочної фанери. Основний матеріал з якого виготовляється — тополя.
Цю фанеру ми можемо умовно розділити на декілька сортів за якістю матеріалу, який, у свою чергу, суттєво впливає на характеристики кінцевого продукту:

  • 1-й сорт — фанера з тополі з цільних листів шпону; має 2 преси при штампуванні (витримує до 10-12 обертів)
  • 2-й сорт — фанера з тополі, теж із цільних листів шпону; має 1 прес при штампуванні (6-9 обертів)
  • рециклінг* — фанера з переробленої сировини (внизу та зверху — по 1-2 цільних листи шпону, всередині — нарізані смужки старої фанери, що вже була у використанні, а також цвяхи, дерево, залишки бетону). Китайську рециклінгову фанеру допустимо використовувати на розпірки, земляні роботи для заливки бетону та формування фундаменту.
Зверніть увагу, що на українському ринку представлено багато варіантів від різноманітних китайських фабрик у різному ціновому сегменті. Щоб вберегти себе від неякісної фанери, та маніпуляцій недобросовісних виробників рекомендуємо завжди вимірювати висоту пачки з фанерою. Тобто, якщо якісний лист фанери = 21 мм товщини, а стандартна пачка вміщує 43 листи, відповідно висота палету повинна бути не менше 90 см.
Ламінована фанера 1250*2500*21 мм, Китай
Також для укладання палуби у монолітному будівництві, окрім ламінованої фанери, застосовують тришарову дошку. Ця дошка складається із трьох шарів деревини (кожен по 7 мм), склеєних між собою по довжині та товщині, щоб досягти необхідної товщини 21 мм, і має водостійке покриття із меламінової смоли. Також, опалубна дошка опційно може мати захисні торці, які здатні продовжити її термін експлуатації.

За якісними характеристиками та ціною ми б віднесли палубну дошку в один ряд із українською фанерою. При правильній експлуатації та догляду вона здатна витримати до 15-20 циклів використання.

Якщо ж ви вирішили зупинити свій вибір саме на тришаровій дошці, зверніть увагу, що лист опалубної дошки має різне допустиме навантаження вздовж і впоперек, залежно від того як його укладати. Тож, дошка повинна викладатись лише в одному напрямку — довгою стороною, перпендикулярно до другорядних балок. Це слід враховувати при укладанні палуби, особливо для товстих промислових об'єктів із товщиною плити перекриття 30, 40 або 50 см, де її застосування може бути ризикованим. Також, поверхня дошки немає ламінації, лише просочення антикорозійною речовиною, тож через відсутність ламінації поверхня бетону матиме певну текстуру, а не буде ідеально гладкою.

Тришарова опалубна дошка в процесі будівництва станції технічного огляду, Львівська обл.

Придбати чи орендувати ламіновану фанеру?

Ми вже ознайомилися з основними характеристиками, призначенням, а також перевагами та недоліками фанери від різних виробників. Але коли ж доцільніше орендувати, а коли вигідніше купувати фанеру для опалубки?

Орендувати ламіновану фанеру доречно за умови, коли у вас короткостроковий проект, тобто якщо у фанері є необхідність лише на один або декілька циклів заливки бетону.

Наприклад:
а) заливка фундаменту для невеликого об’єкта (приватного будинку, гаража);
б) одноразові роботи із бетонування;
в) зведення тимчасових будівельних конструкцій.

Ще один значний плюс — оренда ламінованої фанери дозволяє суттєво зменшити стартові витрати на опалубку і, наприклад, вкладати кошти в інші етапи будівництва. Тож, якщо ви — компанія, що працює за фіксованими кошторисами; підрядник, який виконує невеликі обсяги робіт і не бажає заморожувати бюджет у будматеріалах; молода компанія, яка ще не має власного парку опалубки, рекомендуємо вам розглянути варіант оренди фанери.

Також, варто пам’ятати, що після завершення монолітних робіт, вам знадобиться місце для зберігання фанери. Тож, якщо ваш об’єкт знаходиться у щільній міській забудові, де немає можливості зберігати матеріали, або це тимчасовий будівельний майданчики без власних складських приміщень, чи ви підрядник, який виконує роботи в різних регіонах і не хочете витрачати кошти на логістику матеріалів, — у таких випадках орендувати фанеру для опалубки буде значно комфортніше і доступніше.
Важливо! Для оренди ми надаємо тільки якісну березову або комбіновану фанеру, яка здатна витримати багато циклів використання.
Коли ж вигідно купувати фанеру?

  • За умови регулярного використання. Якщо у вас багато об'єктів, ви часто ведете роботи з монолітного будівництва та маєте постійну потребу у ламінованій фанері, то покупка стане доречною, оскільки фанера для опалубки може витримати десятки циклів заливки бетону. Наприклад, у вас велика будівельна компанія, що працює із монолітними конструкціями постійно, ваші проекти тривають декілька років і передбачають багаторазове використання опалубки, або ж ви — девелопер, що будує житлові комплекси поетапно і маєте можливість використовувати матеріали повторно, — саме в таких випадках ми пропонуємо нашим клієнтам придбати ламіновану фанеру.

  • У випадках будівництва нестандартних конструкцій (круглі стіни або великі прольоти); проектів, що вимагають нестандартних розмірів фанери. Коли проект потребує укомплектування фанерою особливих типорозмірів або нестандартних характеристик, то у такому разі оренда може бути просто недоступною, або фінансово невигідною.

  • При зведенні великих монолітних об’єктів із довготривалими фазами будівництва.
Наприклад, якщо це промисловий об’єкт із декількома етапами монолітного будівництва, або будівництво житлових комплексів, де кожна нова черга вимагає великої кількості опалубки, чи під час поетапного будівництва інфраструктурних об’єктів (мости, тунелі). Тобто у випадках, коли монолітні роботи тривають роками, саме покупка дозволяє суттєво заощадити, порівняно з довготривалою орендою.

Загалом, вибір між орендою та купівлею ламінованої фанери залежить від термінів, бюджету та масштабів вашого будівельного проекту.
Процес укладання листів ламінованої фанери для заливки перекриття підземного паркінгу в ЖК, м. Львів
У Будхаб ви можете як купити, так і орендувати нову та вживану ламіновану фанеру від усіх провідних виробників за вигідними цінами.

Сподіваємось, наш матеріал був корисним і вибір фанери для опалубки в майбутньому стане трішки простішим для вас. А в наступних статтях ми розкриємо ще більше питань, які турбують наших клієнтів: коли доцільно обирати нову, а коли вживану фанеру, як продовжити життєвий цикл фанери, та як не помилитись із вибором китайської фанери, тож не пропустіть.

Якщо ж у вас залишились додаткові запитання звертайтесь за контактним номером:
+38 068 000 22 88


< Усі статті

Дивіться також


Основні правила очистки опалубки. Як збільшити термін використання опалубки. Правильна очистка щитів, стійок, триног, балок, ламінованої фанери.

Фанера для опалубки ламінована вологостійка товщина 18 мм, 21 мм. Оренда та продаж ламінованої фанери. В наявності також транспортна фанера.

Про які особливості вам потрібно памʼятати при будівництві промислових споруд, якщо ви будуєте такий обʼєкт як замовник або підрядник і плануєте укомплектувати його власною опалубкою, а також про що варто запитати у компанії-партнера, якщо опалубку ви будете брати в оренду.

У статті ми крок за кроком розглянемо усі етапи монтажу опалубки перекриття, ознайомимось з її основними елементами, а також поділимось корисними рекомендаціями: чим не варто нехтувати, на що звернути увагу і про що варто пам’ятати для ефективної роботи з горизонтом.

Оренда та продаж, опалубки для перекриття, стін і колон. Інженерний розрахунок опалубки, шеф-монтаж.